Z życia szkoły
Z życia szkoły


 
 
Rok szkolny  2013/2014


 • Maj


Uwaga Rodzice

W najbliższy poniedziałek, t.j. 19.05.2014. w godzinach 16-17.30 odbędą się konsultacje.


 • Kwiecień

 

Szanowni Rodzice!


    Zapraszamy na zebranie w dniu 28.04.2014 (poniedziałek): 

      godz. 16.30 – rodzice uczniów z klas „0” – III,
       godz. 17.00 – spotkanie z wszystkimi rodzicami („0” - VI) – sala gimnastyczna.


          Po spotkaniu na sali gimnastycznej, zebrania rodziców uczniów klas IV – VI.

            Zebranie Rady Rodzicówo godzinie19.00 w świetlicy.

            Zapraszamy
 • Dnia 8 kwietnia na orliku w Zaborze odbyły się eliminacje ośrodkowe w piłce nożnej dziewcząt szkól podstawowych. Nasze dziewczęta rywalizowały ze szkołami z Drągowiny, Czerwieńska i Zaboru. Nie dojechała szkoła ze Świdnicy. Zaczęliśmy rywalizację od meczu z murowanym faworytem ze szkoła z Drągowiny. Zaczęliśmy fatalnie, ponieważ po 4 minutach było już 2:0 dla rywalek, ale dziewczyny nie poddały się  i choć brakowało umiejętności, godnie przeciwstawiły się faworytkom. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Drągowiny, jedyną bramkę dla nas strzeliła Klaudia Wójtowicz. Warto zaznaczyć, że dziewczęta z Drągowiny w pozostałych meczach rozbijały rywalki niemiłosiernie i tak, ze szkołą z Zaboru wygrały 12:0 a z Czerwieńskiem 11:0. Natomiast nasze dziewczęta po porażce szybko się pozbierały i w drugim meczu pokonały Czerwieńsk 4:0, czterema bramkami Klaudii Wójtowicz. W meczu z Zaborem, który to decydował  o awansie na Mistrzostwa Powiatu Zielonogórskiego wygraliśmy 2:0 i tu także Klaudia strzeliła dwie bramki. Awans stał się faktem nasze dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę i gminę na szczeblu powiatu. Pan Dyrektor zaprosił naszą reprezentację szkolną na pyszne lody serdecznie dziękujemy! Mistrzostwa Powiatu Zielonogórskiego Spartakiady Młodzieży Szkół Podstawowych odbędą się na boisku orlik w Zawadzie 15 kwietnia o godz.10

 •  7 kwietnia w Nowogrodzie Bobrzańskim odbył się Lubuski Konkurs Recytatorski - Przegląd dla Gmin Powiatu Zielonogórskiego. Organizatorami było Starostwo Powiatowe, Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowogrodzie Bobrzańskim.
  Uczennice naszej szkoły reprezentowały gminę Zielona Góra.
  Oliwia Sanocka z klasy III b otrzymała wyróżnienie. Natomiast Weronika Konsur zdobyła nominację do działu w dalszym etapie Przeglądu Recytatorskiego. Tym razem już na szczeblu województwa.
  Fenomenalnym Recytatorkom gratulujemy!!!


 •     4 kwietnia 2014
  Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały inscenizację „Żabki – kuchareczki” na XIV Gminnym Przeglądzie Teatralnym dla Przedszkoli w Zawadzie.
  Przedstawienie spodobało się tak bardzo, że przedszkolaki z Zawady z opiekunem panią Wiolettą Grzezułką poproszono o występ podczas IV Gminnego Jarmarku Wielkanocnego w Krępie – „Kraszanka 2014”, który odbywa się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Zielona Góra Pana Mariusza Zalewskiego.

  Dnia 4 kwietnia odbyły się eliminacje gminne w piłce nożnej dziewcząt na orliku w Raculi w ramach spartakiady szkół podstawowych. Nasza szkoła zajęła zaszczytne pierwsze miejsce z dorobkiem 10 pkt wygrywając cztery mecze i jeden remisując. graliśmy w następującym składzie:
  AULICH K., RYCZKOWSKA A., SKRZYPCZAK N., GRZYWACZ K., KRUPA M., WÓJTOWICZ K., DZIURLA P., tym zwycięstwem dziewczęta awansowały na eliminacje ośrodkowe.


 


 • Marzec

 • W sobotę 29 marca odbył się Dzień Otwarty naszej szkoły.
  Zaproszeni goście zaczynali grę - kolorową podróż po PSP w Zawadzie od stworzonego przez Samorząd Uczniowski punktu informacyjnego. Prowadzeni przez mapę i barwne wskazówki dzieci odwiedzały kolejne gabinety. Wzięły między innymi udział w multimedialnej zabawie z językiem angielskim; uczyły się zasad pierwszej pomocy z działającymi przy PSP „Płomykami” i poznały pracownię komputerową. Zdobywcy wszystkich „punktów” otrzymali nagrody.
  Po wycieczce rodzice mogli odpocząć w szkolnej Kawiarence, porozmawiać z Panem Dyrektorem Władysławem Kondrasem lub zatrudnionymi w szkole specjalistami. Tymczasem przyszłe pierwszaki włączały się w rozgrywki sportowe na Orliku i szaleństwa  w Sali Zabaw.
  Na zakończenie Dnia Otwartego dzieci i rodzice obejrzeli przygotowane przez klasę II i III a przedstawienie „Czerwony Kapturek” oraz pokaz tańca.

 • „Wspaniały” Adam
  27 marca w Sali Ślubów zielonogórskiego ratusza odbył się uroczysty finał XVI Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Konkurs   honoruje młodzież zaangażowaną w działalność wolontarystyczną.
  W tym roku Pani Bogumiła Breitkopf – koordynator konkursu odbywającego się pod patronatem Prezydenta Miasta pana Janusza Kubickiego – zaprosiła do udziału również uczniów szkół gminnych.
  Złote odznaki otrzymali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Srebrne odebrali laureaci „Małej Ósemeczki”. W wyjątkowym gronie wyróżnionych znalazł się uczeń klasy piątej naszej PSP Adam Gabryel.

 • WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE
  27 marca klasy młodsze uczestniczyły w kolejnych warsztatach plastycznych z serii „Szkoła pod strzechą”. W Muzeum Etnograficznym w Ochli uczniowie uczyli się wykonywać ozdoby wielkanocne tradycyjnym technikami.

 • 25 marca w Gimnazjum w Przylepie odbył się I Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Czytamy fantastykę”.
  Weonika Konsur z klasy III b zajęła II miejsce w kategorii klas młodszych.
  Monika Mondzelewska  była czwarta wśród uczestników z klas IV – VI.

 • 24 marca odbyły się szkolne eliminacje do Lubuskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej - Pro Arte – 2014.
  Jury, do którego zaproszono  zaprzyjaźnionego ze szkołą profesjonalnego muzyka Wojciecha Chełmińskiego, zdecydowało, że PSP w Zawadzie na dalszej etapie będą reprezentować:
  W kategorii SOLIŚCI z klas I – III: Weronika Konsur i Zofia Koperwas.
  W kategorii SOLIŚCI z klas starszych: Nikola Bełza i Eliza Dąbrowska.
  W kategorii ZESPOŁY: SZABADA.
  Oprócz nominacji nagrodą dla zwycięzców jest nagranie śpiewanych przez siebie utworów w profesjonalnym studiu w zielonogórskim radiu!!!

   • W sobotę 22.03.2014 miał miejsce rodzinny wyjazd do Liberca .Głównymi atrakcjami podczas wycieczki były: IQPark, ZOO oraz ogród botaniczny. Przewodnik przygotował dla uczestników nie lada niespodziankę, jaką było zwiedzanie hali sportowej, w której rozgrywają się mecze lokalnej drużyny hokejowej "Bil Tigry" (Biały Tygrys).

   • Dzień Wiosny w Zawadzie
    PSP w Zawadzie topiła Marzannę za pomocą strażackich węży i paliła w ognisku pod nadzorem Pana Leśniczego...
    Młodsze klasy powitały wiosnę z Nadleśnictwem Przytok.Wędrówka ścieżką dydaktyczno- przyrodniczą zakończyła się wspólnym ogniskiem. Na pamiętkę najmłodszym Pan Leśniczy Poczekaj rozdał dzieciom pamiątki przypominające o przyrodzie nadodrzańskich lasów.
    Starsi świętowali z miejscową OSP. Strażackie Zawody Sportowe wymagały umiejętności biegania w hełmie  lub z wiadrem piasku. Bez względu na pozycję na podium, wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze. Uczniowie obejrzeli również pokaz sprzętu strażackiego. Tradycyjny turniej siatkówki Nauczyciele kontra Uczniowie wygrali (tradycyjnie …) ci pierwsi.
    Wiosna w Zawadzie została oficjalnie powitana!


   • Luty
     


   •  Twórcze lekcje wychowawcze - „Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń”

    (27.02.2014r.) Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji realizowanej w ramach ogólnopolskiego projektu „Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń”. Uczniowie poznali zasady warunkujące bezpieczeństwo w szkole. Jedną z nich jest wzajemny szacunek i precyzja przekazywanych informacji. W ramach wprowadzenia nauczyciele przybliżyli uczestnikom problematykę komunikacji. Latały samoloty z „Prawami i obowiązkami ucznia”, dzieci malowały plakat na temat „szkoły swoich marzeń” oraz tworzyły wizję szkoły za sto lat.  Była to twórcza praca plastyczna. Prace uczniów wyeksponowane zostały na holu szkoły. Uczniowie VI b tak wypowiadali  się o wydarzeniach: Kacper Lisowski cyt: „najbardziej chciałbym zmienić salę gimnastyczną, bo się niewygodnie gra; jest zbyt niska i wąska. Fajnie byłoby też, gdyby zrobili siłownię i udostępnili darmowe WI-FI” Łukasz Babij stwierdza, że „najchętniej zmieniłby wszystko, m.in. zmniejszyłby liczbę zadań domowych”. Powinny też być- twierdzi Łukasz- „osobne małe kluby do każdych zajęć, jak w Japonii, np. informatyczne lub sportowe”. Bardzo ciekawe pomysły, ale gdzie tu nauka?

   • Dzień Babci i Dziadka!

   W tym roku Dzień Babci i Dziadka odbył się 27 lutego, dokładnie w tłusty czwartek, więc słodkości tego dnia było co nie miara.
   O godz. 16:30 w Sali Wiejskiej w Zawadzie pojawili się zaproszeni goście:  Wójt Gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski z przedstawicielami władz samorządowych,  Ksiądz Proboszcz Krzysztof Kocz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Elżbieta Januszewska, przewodniczący działających na terenie Zawady, Krępy, Jan i Stożnego stowarzyszeń i organizacji społecznych. Jednak najważniejsi widzami byli Babcie i Dziadkowie uczniów naszej szkoły.
   Wszystkich obecnych w bajkową podróż  przenieśli niezwykle utalentowani aktorsko uczniowie klas I-III.
   Na scenie jako pierwsi wystąpili Najmłodsi, prezentując piosenki i wierszyki o dziadkach. Następnie uczniowie klasy III b przenieśli nas w bajkowy świat Jasia i Małgosi w nieco nowoczesnej odsłonie, aby potem powrócić do niezwykle ciekawej i wszystkim nam doskonale znanej bajki o Czerwonym Kapturku w wykonaniu klasy II i III a. Grę aktorską uczniów  przeplatały skoczne piosenki i moc życzeń dla kochanych Babć i Dziadków.
   Tegoroczne występy zwieńczył Krakowiaczek, który odtańczyli uczniowie klasy III a. Swoje umiejętności zaprezentowały również cheerleaderki. Wspaniałe widowisko zostało nagrodzone gromkimi brawami. Z niecierpliwością oczekujemy przyszłego roku!
   Marlena Rochmińska   • Styczeń


   • 31 stycznia

   Bal karnawałowy
      Biletem wstępu na Bal było oryginalne nakrycie głowy. Właściciel najbardziej ekstrawaganckiej czapki / kapelusza otrzymał voucher do kina Cinema City. Najciekawszymi nakryciami głowy i przebraniami wyróżnili się: Nicola Belza, Kacper Lisowski i Filip Wielemberg.
      Tradycyjnie w klasach czekał poczęstunek i napoje. Prawdziwe szaleństwo jednak miało miejsce na parterze.  Klasy młodsze bawiły się na sali gimnastycznej w towarzystwie  animatorki - Pani Klaun, a starsi uczniowie opanowali szkolny hol. (Zapraszamy do obejrzenia w Galerii wszystkich Szalonych Kapeluszników.)


   • 30 stycznia

   Ogólnopolski konkurs „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” – pierwszy krok ku certyfikatowi.
   W ramach kolejnej edycji Konkursu  Fundacji Państwo Obywatelskie „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” w naszej szkole podejmowane są działania promujące zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczniom nasze szkoły w każdym możliwym zakresie. Zgodnie z założeniami organizatorów Konkursu jego „celem (…)  jest spopularyzowanie wśród uczniów (…)  podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.”
   W naszej szkole zespół kierujący spełnianiem kolejnych standardów tworzą: Pani Ewa Kaczmarek, Pan Andrzej Nowacki oraz Pan Arkadiusz Szakoła.
   Dziś działania koncentrowały się wokół zagadnień Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.
   Oddział przedszkolny wykonał flagę Polski, a pierwszaki odwzorowywały godło. Klasa II stworzyła loga Zawady oraz Krępy. Klasy trzecie skomponowały kolaże przedstawiające zebrane informacje na temat: III a – Mazowsza, III b – Małopolski.
   Starsi uczniowie brali udział w zajęciach mieszanych zespołów (uczestników dobrano losowo z różnych klas). W bibliotece pod opieką Pani Ewy Kaczmarek zastanawiali się nad znaczeniem pojęcia „Polska”. Zespół kierowany przez Panie Monikę Barską i Małgorzatę Wojciechowską przygotował plakat „Wydarzenia gospodarcze państwa”. Polityką zagraniczną zajął się zespół pod wodzą Panów Jacka Marciniaka i Andrzeja Nowackiego. Nad uczniami przygotowującymi prezentację na temat „Nauka, kultura, sport” sprawowała pieczę Pani Marta Rosolska. Szczególnie interesująca okazała się debata moderowana przez Pana Arkadiusza Szakołę – „Czy Polska jest krajem demokratycznym?” Ktokolwiek słyszał chociaż fragment dyskusji, wie, że przekonanie, jakoby „współczesnej młodzieży” brakowało zaangażowania w rozpatrywaniu problematyki obywatelskiej,  jest błędne. Debata trwała jeszcze przez wiele przerw, choć, w myśl solidaryzmu społecznego, do rękoczynów nie doszło.
   Odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze.
   W ramach podsumowania kampanii „Stop przemocy” Pani Marta Rosolska wręczyła nagrody uczniom biorącym udział w styczniowych konkursach Szkoły Promującej Zdrowie. Klasy IV – VI zaprezentowały scenki obrazujące możliwości przeciwdziałania agresji.
   Następnie zostali nagrodzeni uczniowie mający wyjątkowe osiągnięcia w ciągu minionego semestru. Wyróżniono nie tylko wysokie wyniki w nauce. Pojawiły się podziękowania m. in. za sukcesy sportowe, stuprocentową frekwencję, pomoc w świetlicy i bibliotece, a nawet „pozytywną metamorfozę”.


   •  29 stycznia

   Wycieczka do Cinema City
      Klasy trzecie, druga oraz oddział przedszkolny obejrzały w zielonogórskim Cinema City film p.t. "Kraina lodu". Podczas wyjazdu dziećmi opiekowały się Panie Wychowawczynie - Wioletta Grzezułka, Jolanta Guziewicz, Mariola Halat i Marlena Rochmińska.
    
    

   • 27 stycznia

    Spotkanie z rodzicami
       Odbyło się zebranie z rodzicami - zgodnie z załączonym poniżej  planem - podsumowujące pierwsze półrocze roku szkolnego 2013 / 2014.
       Oprócz spotkań z wychowawcami swoich dzieci, rodzice uczestniczyli w prezentacji obrazującej działania, mające miejsce  w I półroczu na terenie szkoły.
       Dyrektor PSP w Zawadzie Pan Władysław Kondras przypomniał wydarzenia z życia szkoły, która w tym roku zacieśniła współpracę ze środowiskiem lokalnym, przedszkolem, szkołami podstawowymi i gimnazjum z terenu gminy. Zwrócił uwagę na liczne akcje i projekty o zasięgu ogólnopolskim realizowane w szkole oraz osiągnięcia uczniów.  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców z zaprzyjaźnionego Gminnego Przedszkola Publicznego z siedzibą w Przylepie, Pan  Dyrektor poinformował zebranych o planach utworzenia nowego oddziału klasy pierwszej o specjalizacji "taniec".
       Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Krępa i Zawada Pani Marzena Bilska zapoznała rodziców z bogatą ofertą wypoczynku zimowego realizowanego przez Stowarzyszenie i naszą szkołę, współfinansowanego przez Gminę Zielona Góra, pod nazwą „Twórcza zima w szkole”.
       Zastępca Dyrektora Pani Aleksandra Białęcka wygłosiła pogadankę na temat "Jak być asertywnym rodzicem?".
       Opiekun   Samorządu Uczniowskiego Pan Arkadiusz Szakoła przedstawił działania swoich podopiecznych w I półroczu oraz zapowiedział te, które odbędą się w nadchodzących miesiącach.
       Rodzice obejrzeli również spektakl przygotowany przez uczniów klasy VI a pod opieką Pani Marty Rosolskiej - Koordynatora działań w PSP w Zawadzie jako Szkole Wspierającej Zdrowie - "Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa!"
    
    „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa !”
       Na czwartej lekcji odbył się apel poświęcony  recyclingowi. Pani Marta Rosolska koordynator Szkoły Promującej Zdrowie oraz główni aktorzy – klasa VI a zaprosili na występ dzieci z zaprzyjaźnionego Gminnego Przedszkola Publicznego z siedzibą w Przylepie  - oddział w Zawadzie. Na widowni zasiedli również wszyscy uczniowie naszej szkoły.
        Spektakl - w formie telewizyjnej audycji - przypominał o potrzebie  segregacji śmieci i szeroko rozumianej troski o środowisko.
       Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Władysław Kondras, aby wraz z Panią Martą Rosolską przeprowadzić quiz, sprawdzający wiedzę widzów na temat recyclingu.   Wynik? Uczniowie doskonale zdają sobie sprawę, że – zgodnie z tytułem przedstawienia – „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”.

    

   • ZEBRANIE Z RODZICAMI

   podsumowanie  pierwszego semestru – 27.01.2014r. (poniedziałek)
    
   1.      Klasy I – III: godz. 16.30 – 17.15
   2.      Spotkanie wszystkich rodziców (0-VI) na sali gimnastycznej, godz. 17.15 – spotkanie potrwa ok. 45min. W planie m.in. prezentacja spektaklu, podsumowanie I semestru i plany na II semestr.
    
                                                                                                                                                                                                                                   

   •     25 stycznia

   Byliśmy w Radiu Zachód!!
       Dawid Smoter, Martyna Pluskota, Karolina Tomczak i Ania Skrzypczak opowiadały o realizowanych w naszej szkole zajęciach, prowadzonych w ramach projektu „Wsparcie indywidualnego rozwoju uczniów klas I – III w szkołach podstawowych Gminy Zielona Góra”.
       Uczniowie klasy III b wzięli udział w audycji Pani Elżbiety Wozowczyk-Leszko.
    

   • 24 stycznia

   PSP w Zawadzie ubiega się o kolejny ogólnopolski certyfikat
      PSP w Zawadzie dołączyła do ogólnopolskiego programu MEN „Szkoła w ruchu”. Koordynatorem działań na terenie naszej szkoły jest Pan Jacek Marciniak.
    

   •  Wieczór  filmowy

      W piątek odbył się Wieczór  filmowy. Wszyscy zgromadzeni zajęli miejsce na materacach. Gdy otwarto już wszystkie chipsy, popcorn i napoje, o 17-ej rozpoczął się seans.
        Historia  „Stalowego  giganta” rozpoczyna się w momencie, gdy z kosmosu spada wielki robot. Od początku sieje postrach w okolicy, zjadając metalowe rzeczy. Tymczasem małemu chłopcu pod nieobecność mamy psuje się telewizor. Gdy Hogarthwchodzi na dach, okazuje się, że brakuje anteny. Rusza w las, gdzie spotyka robota. Gdy ratuje mu życie, zaprzyjaźniają się i wspólnie przeżywają wiele przygód.
         Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie obejrzyj film.
   Anna Barska
       Wśród widzów ,,Stalowy gigant’’ zebrał same pozytywne recenzje – oto kilka z nich.
      Film  mi się bardzo podobał. Ponieważ lubię gigantów ze stali. (Błażej Koszór)
     Był fajny, bo były walki, wojsko i fajerwerki. Podczas filmu byłem skupiony, pełny wrażeń i jadłem chipsy lays prosto z pieca.        ( Kacper Lisowski )
     Wieczór był fajny, bo oglądaliśmy 2 godziny i godzinę robiliśmy z plasteliny lub na komputerach. Bardzo mi się podobało. Niektórzy nie mieli kultury.    Pracowaliśmy z Panią Asią, Panem Andrzejem, Panem Arkiem i Panią Małgosią.                                  (Kacper Dziębór)
    Dla mnie wszystko się podobało, ale smutny był moment, jak zabito sarenkę.   (Martin Dziębór)
    


   Etap rejonowy konkursu przedmiotowego z historii
   Naszą szkołę w Zespole Szkół w Sulechowie reprezentowały uczennice : Małgorzata Baziuk (VIa), Anna Halat (VIa) i Wiktoria Nowak (VIb). Podczas kolejnych etapów dziewczęta wspierała Pani Ewa Kaczmarek.
    

   • 23 stycznia

   Wycieczka przedszkolaków do ZKŻ SPAR FALUBAZ
      W czwartek  dzieci z oddziału przedszkolnego przy PSP w Zawadzie pojechały do klubu żużlowego SPAR FALUBAZ.
       Spotkały się z Patrykiem Dudkiem – mistrzem świata juniorów. Zdobyły wiele  ciekawych  informacji     na temat jego kariery sportowej oraz arkanów żużla. Odbyły wspólną sesję zdjęciową.  Dostały od swego idola plakaty opatrzone autografami.
       Dzieci zostały oprowadzone po strategicznych pomieszczeniach i obiektach. Obejrzały wóz do transportu zawodnika i motorów na wyścigi, park maszyn, stroje klubowe, trybunę dla vipów.
       Na własnych nogach pokonały tor stadionu żużlowego, organizując wyścigi.
       Na koniec obejrzały w salce    konferencyjnej film o zielonogórskich mistrzach żużla, a   następnie    zostały ugoszczone pizzą, napojami i słodyczami od pizzerii Chilli w Zielonej Górze. Każdy dostał również na pamiątkę pobytu reklamową smycz do kluczy.
       To była wspaniała wycieczka!!!

                                                                                                                                                                                                                   Wioletta Grzezułka
    

   • 11 stycznia

   Nasi uczniowie zakwalifikowani do etapu rejonowy konkursu przedmiotowego z przyrody
      Katarzyna Anders (VI b) i Anna Halat (VI a) wzięły udział w konkursie przedmiotowym z przyrody. Podczas przygotowań do etapu rejonowego uczennice wspierała   Pani Marta Rosolska.
    

   • 10 stycznia

    Sukces na szczeblu powiatowym!!!
       "Gwiazdeczki" i "Szabada" zaprezentowały Jasełka na objętym patronatem Starosty  XXIV Powiatowym  Spotkaniu Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Babimoście, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury.
      Nagrodę specjalną - wyróżnienie wokalne - otrzymała Weronika Konsur.
    

   • 6 stycznia

       Jasełka przygotowane przez nasze „Gwiazdeczki” i „Szabada” tradycyjnie uświetniły Spotkanie Opłatkowe na Sali Wiejskiej w Zawadzie (za konsoletą – Pani Agnieszka Znamirowska, a  za dekoracjami Pani Katarzyna Konsur).
    
   Dzieci jak co roku otrzymały od Sołtysa wsi Zawada Pana Jana Smotera nagrody – pyszne czekolady.
      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze.


    
    Grudzień 


   • 20 grudnia

   • Święta, Święta!

    Odbyły się wigilie klasowe.  Następnie na uroczystym apelu, po  ogłoszeniu zwycięzców  grudniowych konkursów,  uczniowie i nauczyciele obejrzeli „Jasełka” przygotowane przez Szabada i Gwiazdeczki.
    

   • 19 grudnia

    Kasia Hendrix
   Niezapomniane wykonanie "Hey Joe" Kasi Anders z VI b podczas "Przerwy na talent"!!!
    
   Święty Mikołaj w Zielonogórskim Schronisku – nasza „PACZKA DLA ZWIERZACZKA”
    
      Dzisiaj Oliwia, Adam i Eryk rozdali zebrane w naszej szkole prezenty dla bezdomnych kotów i psów z Zielonogórskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
       Turok dostał  chrupki o smaku bekonu, kości smakowe i górę karmy;  kociak Jaga przysmaki; starsze i chore  koty miesnę kawałki w pysznym sosie i zabawki, Zandra - wszystko, o czym pies mógłby zamarzyć (w najlepszym chrupiąco-zabawowym gatunku).
      Te i inne obdarowane zwierzaki dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję 
    
   Koncert Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej
       Uczniowie wysłuchali koncertu Karawana dźwięków – Od Orientu po Andaluzję.
       W roli głównej wystąpiły egzotyczne instrumenty: bębny, lutnie, tavil, darbuka, karkab i kemenche.
    

   • 18 grudnia

   Warsztaty w Gimnazjum w Przylepie
          Klasy szóste wybrały się do Publicznego Gimnazjum w Przylepie. Wyruszyliśmy po czwartej lekcji autobusem szkolnym. Kiedy byliśmy na miejscu, podzieliliśmy się na dwie grupy: sportową i artystyczną.
           Grupa sportowa zaczęła od rozgrzewki.  Następnie dziewczęta brały udział w ćwiczeniach z piłką koszykową, a chłopcy z nożną. Potem były mecze, które wszystkim się spodobały.
          Grupa artystyczna słuchając tradycyjnych kolęd wykonywała  bombki ze styropianu, w które wpinała kolorowe cekiny i koraliki.
          Wszystkim bardzo się podobało i chcemy, żeby było jak najwięcej takich wyjazdów!
                                                                                                                                                                                       Aleksandra Ryczkowska klasa VI a
    


   • Listopad / grudzień

    


    

   •  Przerwa na talent

                   Od miesiąca snucie się wzdłuż szkolnych korytarzy (na dworze zimno, a biegać nie wolno…) zastąpiono pozytywnym „robieniem hałasu”.

                    Samorząd Uczniowski z opiekunem Arkadiuszem Szakołą zorganizował otwarty konkurs „Przerwa na talent”. Podczas długiej przerwy uczniowie mogą wystąpić z krótką prezentacją sceniczną. Klasa czwarta  śpiewała i tańczyła. Piątoklasiści rozbawili oryginalnym kabaretem oraz popisali się talentem swoich instrumentalistów. Najstarsi uczniowie wystąpili z pokazem magii i zamienili szkolny korytarz w „ Go to Dance”  (także nauczycielu…).  Szymon i Kacper -  szóstoklasiści przedstawili autorskie filmy o swoich pasjach – jeżdżeniu quadem i wschodniej sztuce walki.
                                                          

   •  14 grudnia

                  Nasze maluchy na scenie!!!
   Podczas Spotkania Opłatkowego - zorganizowanego przez Radę Sołecką Krępy oraz Koło Gospodyń Wiejskich -  wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły.
   „Jasełka”, które obejrzeli mieszkańcy wsi i zaproszeni goście, zostały przygotowane pod opieką Pani Wioletty Grzezułki. Przedszkolaki przedstawiły w zabawnej formie historię tradycji bożonarodzeniowych. Były piosenki, Aniołki przylatujące prosto z Nieba i pokaz dojrzewających talentów aktorskich.
   Jasełka przedszkolaków z naszej PSP są już stałym (najgłośniej oklaskiwanym) punktem programu tzw. Opłatka Wiejskiego w Krępie.
    

   • 12 grudnia 

   I MIEJSCE w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Niech kolęda w świat popłynie”!!!
   Po raz kolejny –  Jasełka przygotowane przez koło teatralne „Gwiazdeczki” pod kierunkiem pani Katarzyny Konsur oraz zespół wokalny „Szabada” prowadzony przez panią Agnieszkę Znamirowską zdobyły I miejsce w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Niech kolęda w świat popłynie” (równorzędnie z Grupą Teatralną „Sowizdrzałki” z PSP Drzonków).
   Nasza grupa właściwie powinna zostać nagrodzona we wszystkich kategoriach. W Jasełkach występowały, i 6-latki, i szóstoklasiści. Gdzie można znaleźć drugi taki zespół?
   Przegląd zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zawadzie. Tym razem odbył się w filii biblioteki w Krępie. Jak zostało zapisane w regulaminie, odbywa się m. in. w celu „kultywowania tradycji związanych  z okresem Świąt Bożego Narodzenia”
   Jak zawsze niestandardowe Jasełka „Gwiazdeczek” z „Szabada” przenoszą Betlejem do współczesności. Historię Bożego Narodzenia opowiada Babcia, podczas gdy Tata chowa nos w „bardzo ważnych sprawach w gazecie”, a Mama „przygotowuje Święta”. Magia Świąt jednak zwycięża. Między kolędą a opowieścią pojawiają się Anioły, przenosząc Dobrą Nowinę w XXI wiek.
   Wśród zaproszonych  gości pojawił się wójt gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, Sołtys wsi Krępa Tadeusz Budrewicz, radni gminy Zielona Góra  Sylwia Brońska i Tadeusz Naskręt. Spektakl obejrzał oczywiście również dyrektor naszej szkoły Pan Władysław Kondras oraz Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Krępa i Zawada Pani Marzena Bilska, rodzice uczniów i mieszkańcy Krępy.
     

   • 12 grudnia
   • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W SKANSENIE W OCHLI

      Klasy II, III a i III b wzięły udział w lekcji „Tradycyjne ozdoby świąteczne” w Skansenie w Ochli.
      W trakcie warsztatów uczniowie wykonywali ozdoby z naturalnych materiałów, takich jak: słoma zbóż, słoma kukurydzy („łabuz”),siano, różnego rodzaju ziarna, wełna oraz kolorowa bibuła.


   •  11 grudnia WIZYTA W TEATRZE LUBUSKIM

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy I – III oraz oddział przedszkolny obejrzeli w Teatrze Lubuskim przedstawienie p.t. „  Trzy świnki ”.
      Dzieci razem z aktorami tworzyły spektakl. O czym? Jak opowiada zachwycona Emilka z oddziału przedszkolnego:
      Trzy świnki budowały domek. Potem wilk je zdmuchnął. I wtedy świnki znów budowały. I koniec był (…) I już wiem, że świnki nie lubią ślimaków!


   •  7 grudnia  Slalom, żmijka, śluza rowerowa… czyli „Jeździmy bezpiecznie nie tylko w Zawadzie”

      W sobotę gościliśmy w Otyniu na szczeblu rejonowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „W Europie jeździmy bezpiecznie”.
       Naszą szkołę reprezentowała silna drużyna uczniów w składzie: Agata Skrzydlewska kl.6, Dawid Pierucki kl. 5, Adrian Czubacki kl. 4.
      Zawody składały się z testu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego oraz jazdy praktycznej. Żmijka, jazda na czas – jak najwolniej(!), slalom, to nazwy przeszkód, które uczniowie swobodnie pokonują, a każdemu poprawnemu przejazdowi towarzyszą gromkie brawa i oddech ulgi kibiców.
      Nasza drużyna uplasowała się w połowie tabeli uzyskując 54 punkty.


    
   ZRÓB PREZENT BEZDOMNEMU
   PSU LUB KOTU.
   ZACZYNAMY AKCJĘ
   PACZKA DLA ZWIERZACZKA!
   W DZIALE AKTUALNOŚCI FOTKI -
   NASZE PROPOZYCJE POTRZEBUJĄCYCH PSÓW I KOTÓW
   MOŻESZ TEŻ SAM WYBRAĆ, KOMU
   DASZ PREZENT NA: http://www.schronisko.avx.pl
   GOTOWE PACZKI ZBIERAMY W SALI NR 9 (gabinet logopedy)
    

   •  6 GRUDNIA    MIKOŁAJKI !!!  

   •  MIKOŁAJKI NA WESOŁO I SPORTOWO

      Szalone zabawy mikołajkowe przygotował Samorząd Uczniowski przy wsparciu opiekuna Arkadiusza Szakoły oraz Pana Andrzeja Nowackiego.

       Pierwsze w zabawie na sali gimnastycznej wzięły udział klasy I- III, oddział przedszkolny, a nawet reprezentacja zaprzyjaźnionego przedszkola (GPP z/s w Przylepie).
       Dzieci powitał sołtys wsi Zawada Pan Jan Smoter. W przebraniu Mikołaja częstował cukierkami oraz wręczył nagrody zakonkurs zorganizowany przez Panie Emilię Szczurowską i Marlenę Rochmińską     „I Ty możesz zostać Mikołajem…” (więcej na temat konkursu w dziale Aktualności).
       Na najmłodszych czekały konkurencje takie jak:  „Struś Pędziwiatr”, „Jaka to melodia”, „Kopciuszek” czy „Snajper”. Uczniowie mogli  również sprawdzić, czy wiele im brakuje, aby  „Być jak Walter Hodge”, Messi czy Ronaldo.

        Na klasy IV – VI  czekały jeszcze bardziej skomplikowane wyzwania. Stosownie do poziomu trudności i nagroda była warta zaangażowania. Zwycięska VI b wygrała jeden dzień bez pytania.

         Szóstoklasiści okazali się najlepsi, konkurując w następujących zawodach: „Wimbledon” (slalom z piłeczką do tenisa stołowego),  „Księżniczka na ziarnku grochu” (przenoszenie osoby na materacu), „Batman” (slalom z zamkniętymi oczami), „Król Lew” (rzucanie piłek do kosza), „Pełna chata” (ile osób się zmieści się w kartonie???) oraz „Ziom, jaka to jest nuta?”.

         Po udekorowaniu zwycięzców Gracjan Burkowski – szkolny koordynator akcji „ FALUBAZ POMAGA – zbiórka słodyczy i zabawek dla dzieci potrzebujących” wręczył vouchery do kina dla najbardziej zaangażowanych uczniów w kampanię dobroczynną Fundacji.
    

   •  „MIKOŁAJKI NA SPORTOWO” w MOSiR W  ZIELONEJ  GÓRZE

      Reprezentacja  klas I-III naszej szkoły pod opieką Pań Jolanty Guziewicz i Marioli Halat dzielnie walczyła w Turnieju Mikołajkowym dla Dzieci Szkół Podstawowych Miasta i Gminy na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze.
    

   •  5 GRUDNIA

   •    KOLEJNE DZIAŁANIA W RAMACH SPZ
     W związku z ogłoszeniem 1 grudnia Światowym Dniem  Walki z AIDS w ramach działań „Szkoły Promującej Zdrowie” zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze przybliżające problematykę związaną z chorobą.
   4 GRUDNIA
   •      SZÓSTOKLASIŚCI W MUZEUM ŚRODKOWEGO NADODRZA

      Uczniowie klasy VI a z wychowawczynią a zarazem nauczycielem historii Panią Ewą Kaczmarek uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedziby w Świdnicy.
      Niezwykła lekcja została połączona z pokazem zabytków, zdjęć i zwiedzaniem wybranych ekspozycji.


   •  WYRÓŻNIENIE W GMINNYM KONKURSIE PIOSENKI  JĘZYKA  ANGIELSKIEGO

          Uczennice klasy VI a -  Annna Halat, Małgorzata Baziuk i Roksana Bełza -  kolędą SILENT NIGHT zdobyły wyróżnienie w Gminnym Konkursie Piosenki Języka Angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Przylepie. Dziewczęta przygotował do występu oraz wspierał podczas zmagań Pan Arkadiusz Szakoła.
    

   • 3 GRUDNIA

   •  OTWARCIE NOWEGO PLACU ZABAW W JANACH

      Uczniowie klasy IIIa oraz  z Jan i Stożnego – w tym najmłodsi z oddziału przedszkolnego - uczestniczyli wraz z opiekunami Marleną Rochmińską i Martą Rosolską w otwarciu placu zabaw           w Janach.
      Na uroczystości był obecny wójt gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski, radna gminy Pani Sylwia Brońska oraz sołtys wsi Jany i Stożne Pani Monika Turzańska.
      Sześcioletnie Weronika i Natalia osobiście przecięły wstęgę. Chwilę później uczniowie z pasją testowali huśtawki, wieżę ze zjeżdżalnią i ścianą do wspinania, sprężynki, drabinki i piaskownicę...
      Plac został sfinansowany ze środków Gminy Zielona Góra oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
    

   • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZAWADZIE


       Uczniowie klasy I z wychowawczynią Panią Jolantą Guziewicz oraz dyrektorem szkoły Panem Władysławem Kondrasem  uczestniczyli w zorganizowanym przez Panią Wiolettę Przybylską Pasowaniu na Czytelnika w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zawadzie.
       Uroczystość oficjalnego przyjęcia w poczet czytelników zaszczycili swoją obecnością wójt Gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski,  radna gminy Pani Sylwia Brońska oraz rodzice.
     Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące regulaminu biblioteki oraz zasad postępowania z książką; rozwiązywali krzyżówkę  i test znajomości bohaterów baśni; wysłuchali opowiadania  „Wędrówka książki". Obejrzeli również prezentację multimedialną. Pierwszoklasiści wyrecytowali wiersz J. Huszczy „Skarga książki”.    
       Mieli również niepowtarzalną okazję wysłuchać czytanego przez wójta Gminy Zielona Góra Pana Mariusza Zalewskiego fragmentu baśni „Szewczyk Dratewka”.
       Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelnika przez Pana Wójta i Panią Radną. Na pamiątkę każdy nowo mianowany czytelnik otrzymał dyplom, książkę, zakładki, ołówki, notesiki i słodycze.

    

   • Listopad


   • 28 LISTOPADA Warsztaty plastyczne  „IDĄ ŚWIĘTA ...”

   Na sali gimnastycznej  odbyły się warsztaty plastyczne „Idą święta”.
   10 grup pod opieką nauczycieli wykonywało ozdoby świąteczne różnymi technikami. Kryterium doboru zespołów był wylosowany numer, mimo to sześciolatki okazały się skłonne do współpracy tak samo jak szóstoklasiści. W rezultacie powstały bombki z balonów, anioły z serwetek, makaronowe gwiazdy  i choinki.
   Większość ozdób zawisło na  holu. Pozostałe czekają na moment, gdy w szkole pojawi się choinka.
   Koordynatorem imprezy była pani Agnieszka Znamirowska.
    

   • 25 - 29 LISTOPADA Warsztaty asertywne

   W ramach trwającej kampanii MŁODZIEŻ PRZECIWKO UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY w dniach 25 -29 listopada odbyły sięWarsztaty Asertywne.
   Celem organizatorów (Arkadiusza Szakoły z będącym pod jego opieką Samorządem Szkolnym oraz koordynatora Szkoły Wspierającej Zdrowie Marty Rosolskiej) było kształcenie umiejętności odmawiania w warunkach presji środowiska rówieśniczego.
   Uczniowie obejrzeli film na temat asertywności i wykonali plakaty prezentujące zdobytą wiedzę.
   W trakcie długich przerw ćwiczyli różne metody odmowy, a Samorząd Szkolny przedstawiał modele zachowań asertywnych poprzez krótkie scenki dramowe.
    

   • 23/24 LISTOPADA  Schola dla Scholi

   23 i 24 listopada 2013 roku odbyły się pierwsze warsztaty ewangelizacyjne dla scholi parafialnej   w Zbąszynku.
   Wzięli w nich udział nasi uczniowie: Ania Barska(klasa IV), Weronika Konsur (III b), Bartek Krakowiak (V), Agnieszka Cabel (V), Małgorzata Baziuk (VI a), Agata Skrzydlewska (VI b), Karolina Tomczak (III b) wraz z opiekunem Panią Katarzyną Konsur, która o warsztatach opowiada w sposób następujący:
   W Zawadzie od wielu lat istnieje Schola, która składa się z uczniów naszej szkoły i absolwentów. Jej zadaniem jest ewangelizować poprzez śpiew oraz ubogacać liturgię mszy świętej niedzielnej. To wydarzenie było dla nas wielkim przeżyciem i okazją do umocnienia we wspólnocie.
    

   • 21 LISTOPADA Kraj w 44 odcieniach zieleni

   Uczniowie naszej szkoły wysłuchali koncertu Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej, przybliżającego  kulturę muzyczną Irlandii. 
   Poznali taniec, tradycyjne melodie ludowe i instrumenty charakterystyczne dla kraju Świętego Patryka.
    

   • 20 LISTOPADA Konkurs wiedzy "PAPIEROSOM MÓWIMY NIE!"

   W naszej szkole trwa kampania „Młodzież przeciwko uzależnieniom i przemocy”.
   W ramach akcji „Papierosom mówimy NIE!” w październiku i listopadzie uczniowie poprzez liczne działania poznawali zagrożenia związane z uzależnieniem od nikotyny.
   Nabyta wiedzę-  Koordynator działań PSP w Zawadzie jako Szkoły Wspierającej Zdrowie Marta Rosolska – sprawdzała w formie konkursu.
   Na wszystkie 10 pytań poprawnie odpowiedziało aż 12 osób (z 41 uczestników):
   Anna Barska (klasa V),
   Nikodem Bartoch (klasa VI a),
   Małgorzata Baziuk (klasa VI b),
   Dawid Czarnecki (klasa VI a),
   Dominik Kowalonek (klasa V),
   Bartosz Krakowiak (klasa V),
   Michał Mitrus (klasa VI b),
   Monika Mondzelewska (klasa IV),
   Wiktoria Nowak (klasa VI b),
   Tomasz Podlak(klasa IV),
   Ewelina Przybyłek(klasa VI b),
   Oliwia Wąsik(klasa V).
    Zwycięzcom gratulujemy!!!
   Pozostali uczestnicy zdobyli:
   9 punktów - 14 uczniów,
   8 punktów - 7 uczniów,
   7 punktów - 7 uczniów,
   6 punktów - 1 uczeń. 


   • 18 LISTOPADA ODBYŁO SIĘ ZEBRANIE Z RODZICAMI

   Spotkanie  zainaugurował Dyrektor Szkoły Władysław Kondras, przedstawiając przebieg działań na terenie szkoły od września  do chwili obecnej. Rodzice mieli okazję m. in. zobaczyć zdjęcia z trwających i przeprowadzonych akcji i uroczystości.
   Następnie Aleksandra Białęcka zapoznała zebranych z rolą i zadaniami pedagoga szkolnego.
   Ponieważ w naszej szkole trwa kampania Młodzież przeciwko uzależnieniom i przemocy Koordynator Marta Rosolska poinformowała zebranych o dotychczasowych działaniach związanych z promocją zdrowia w PSP w Zawadzie, a w formie prezentacji multimedialnej przypomniała ideę Szkoły Wspierającej Zdrowie.
   Na spotkaniu został uroczyście powitany przez szkolną społeczność Proboszcz parafii pod wezwaniem NMP w Zawadzie Ksiądz kanonik Krzysztof Kocz. 
   Również Publiczne Gimnazjum w Przylepie im. Króla Bolesława Chrobrego zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną.
   Następnie uczniowie Koła Historycznego pod opieką Pani Ewy Kaczmarek wystąpili w montażu muzyczno-literackim „Dzień Niepodległości”. Tuż po nich Bartek, Kacper i Natalia z oddziału przedszkolnego recytowali wiersze. Na zakończenie części wieczoru o tematyce niepodległościowej „Szabada” – zwyciężczynie XI-ego Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej  – zaśpiewały piosenkę „W listopadzie”. 


   • ZAKOŃCZENIE AKCJI „PSU NA BUDĘ ” – X Zbiórki Karmy i Darów Rzeczowych na rzecz Bezdomnych Zwierząt w Zielonogórskim Schronisku

   18 listopada zawieźliśmy dary rzeczowe dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze. Zebraliśmy 24, 5 kg karmy dla psów i kotów, 2 obroże, smycz  i 6 koców.
   Dary zawieźli szkolni koordynatorzy akcji – Adam Gabryel i Eryk Starzyk oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego – Monika Mondzelewska i Małgorzata Baziuk pod opieką Joanny Zrobczyńskiej i Agnieszki Znamirowskiej.
   Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wspomogli akcję – dziękują psie  i kocie mordki z fotorelacji. To Wy napełniliście ich miski!!!
   Już wkrótce następna akcja – PACZKA DLA ZWIERZACZKA!!!
     

   • Turniej w dwa ognie klas IV-VI

   W dniu 15-go listopada w naszej szkole odbył się turniej w dwa ognie klas IV-VI. Turniej został zorganizowany przy współpracy z Radą Sołecką wsi Zawada, która ufundowała słodycze dla uczestników turnieju.
   Do zawodów zgłosiło się 5 drużyn w tym dwie z klasy czwartej, grano systemem każdy z każdym, oto wyniki:

   I m-ce: KL VIa i VIb po trzy zwycięstwa
   II m-ce: KL V i IV zespół A po dwa zwycięstwa
   III m-ce: KL IV zespół B
    

   •  „Bieg Zwycięstwa”

   15 listopada odbył się „Bieg Zwycięstwa” zorganizowany przy współpracy z Sołtysem Janem Smoterem i Radą Sołecką wsi Zawada, którzy byli również wyłącznymi fundatorami nagród. Bieg odbył się przy podziale na  trzy kategorie wiekowe.
   W pierwszej - klasy  I – II - zwyciężył Błażej Szczepaniak przed Agnieszką Skwarczyńską.
   W kategorii klas III – IV wygrał Marcin Jarowicz, wyprzedzając Tobiasza Dąbrowskiego i Kacpra Dziębóra.
   Wśród najstarszych pierwszy na mecie był Szymon Pązik; drugi przybiegł Dawid Czarnecki przed Erykiem Starzykiem.
   Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a zwycięzcy złote puchary, które wręczył Pan Adam Bilski z Rady Sołeckiej w Zawadzie.
    
    

   •  SPOTKANIE Z POLSKĄ W ZAWADZIE

   W czasach, gdy wielu próbuje przeforsować pojęcie „naszej” Polski, innej niż Twoja lub Wasza, w Zawadzie 11-ego  listopada uczestnicy tradycyjnej Wieczernicy snuli opowieści o kraju wolnym i niepodległym.
   „Spotkanie z Polską” zostało zorganizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zawadzie, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Zawada i Krępa, Scholę przy Kościele pw NMP w Zawadzie, Koła Gospodyń Wiejskich – z Zawady i z Krępy, Koło Seniora działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej oddziale w Zawadzie i chętnych mieszkańców, przy znacznym dofinansowaniu ze środków gminy Zielona Góra.
   W podróż w przeszłość poprowadzili zebranych Wioletta Grzezułka (nauczycielka PSP w Zawadzie i działaczka Stowarzyszenia) oraz Władysław Kondras – dyrektor  szkoły.
   Spotkanie rozpoczęło tradycyjne powitanie zaproszonych gości: wójta gminy Zielona Góra Mariusza Zalewskiego, zastępcę wójta gminy Zielona Góra Ireneusza Bogucewicza, radną powiatu Jadwigę Oziemkowską, sołtysa wsi Zawada Jana Smotera, radnych gminy Zielona Góra: Tadeusza Naskręta, Jerzego Żeteckiego, przedstawicieli zaprzyjaźnionej z PSP w Zawadzie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przylepie im. Jana Brzechwy – Dyrektor Panią Mirosławę Zdanowicz i  Zastępce Dyrektora Tomasza Chmielarczyka oraz mieszkańców wraz z działającymi na terenie Zawady i Krępy stowarzyszeniami, przyjaciółmi PSP w Zawadzie (nauczycielami, uczniów z rodzicami i dawnych pracownikami szkoły) i organizacjami społecznymi.
   Jako pierwsi wystąpili uczniowie z PSP w Zawadzie – koło teatralne „Gwiazdeczki” pod kierunkiem pani Katarzyny Konsur oraz zespół wokalny „Szabada” prowadzony przez panią Agnieszkę Znamirowską w przedstawieniu pt. „Spacer w przeszłość”.  Oto Zagubiony Człowiek z Początku Wieku rozpoczyna podróż w poszukiwaniu wartości. Prowadzony przez Tajemniczą Postać poznaje bohaterów kolejnych powstań narodowych, polskich uczestników  wojen prowadzonych przez obce mocarstwa, walczących z okupantem i oddających życie za niepodległość. Pojawiają się również żyjący wówczas bohaterowie codziennej walki o polskość – mieszkańcy zaborów, bezimienni uczestnicy wydarzeń.  Widz staje się świadkiem symbolicznego spotkania ludzi różnych epok – od powstańców z 1831 roku po XX-nych mieszkańców Polski. Zagubiony Człowiek w końcu odkrywa wartość nadrzędną – „żyć dla innych to żyć dla Ojczyzny”. Przez duże „O” bez względu, czy jest to dysputa polityczna nad kształtem kraju, czy opieka nad ludźmi i miejscem nam najbliższym.
   Dzięki przygotowanym śpiewnikom – choć rzadko okazywały się konieczne - wszyscy uczestnicy Spotkania mogli śpiewać z aktorami kolejne pieśni narodowe pełniące rolę hymnów oraz inne znane utwory patriotyczne.
   Patos i wzruszenie neutralizował humor. W przerwach pojawiały się akcenty humorystyczne, choć też w kontekście patriotycznym. Publiczność chętnie brała udział w quizach – historycznym, geograficznym i… dotyczącym legendarnych seriali, które dawniej pełniły funkcję opiniotwórczą i były głównymi komentatorami rzeczywistości. 
    W drugiej części wystąpiła Schola, Koło Muzyczne działające przy Stowarzyszeniu oraz przedszkolaki z PSP w Zawadzie.
   Przedstawiono wiersze patriotyczne, polskie pieśni żołnierskie, ale i dalekie od pyłu bitewnego -  Jacka Kaczmarskiego, Czerwonych Gitar,  Jana Pietrzaka.
   Występom towarzyszyła przygotowana przez  Dyrektora Władysława Kondrasa multimedialna prezentacja  najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Składały się na nią m. in. – arcydzieła malarstwa historycznego, portrety osób walczących o niepodległość i wolność, miejsca pamięci narodowej, unikatowe fragmenty kronik filmowych.
   „Spotkanie z Polską” zwieńczył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zawady i z Krępy złożony z naszych narodowych przysmaków: chleba ze smalcem, żurku i ogórka kiszonego.
   Podczas „Spotkania z Polską” w miejsce mitologii narodowej przywołano żywych ludzi. Chłopca, który zgubił krok maszerując i młode dziewczyny siedzące na ławce w parku w listopadzie 1918 roku. Dla bohaterów, i dla ich osamotnionych rodzin, nawet dla nas w XXI wieku, zawsze jest to ta sama walka o ten sam kraj. Jak zauważyła pani Wioletta Grzezułka – „Polska jest jedna”.
    

   • III Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej

   Grupa wokalna SZABADA pod opieką Pani Agnieszki Znamirowskiej zdobyła I miejsce w III Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej, objętym patronatem przez  Wiceprezydent Miasta Zielonej Góry Panią Wiolettę Haręźlak. Konkurs został zorganizowany przez Chrześcijańską Szkołę Podstawową „Salomon” w Zielonej Górze oraz miasto Zielona Góra i  uświetnił miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
   Dziewczęta występowały przed szczególnymi gośćmi – przedstawicielami związków kombatanckich oraz najważniejszymi przedstawicielami władz samorządowych: Prezydentem Miasta Zielona Góra Januszem Kubickim, Bogusławem Wontorem – Posłem na Sejm RP, Senatorem Stanisławem Iwanem, Elżbietą Polak – Marszałkiem Województwa Lubuskiego, przedstawicielami Wojewody Lubuskiego, Rady Miasta Zielona Góra, Powiatu Zielonogórskiego, Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego oraz innych instytucji i organizacji społecznych.
   SZABADA okazały się bezkonkurencyjne wykonując utwór „W listopadzie..”.
    

   •  Weronika Konsur (z klasy III b) zdobyła wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Patriota dawniej i dziś", zorganizowanym przez Chrześcijańską Szkołę Podstawową „Salomon” w Zielonej Górze oraz miasto Zielona Góra pod patronatem Wiceprezydent Zielonej Góry Wioletty Haręźlak.

    

   •  8.11.201 - APEL Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

   Dzień Niepodległości uczczono 8 listopada uroczystym apelem.  Montaż poetycko-muzyczny przygotowała klasa VI a pod opieką Pani Ewy Kaczmarek.
   Uczniowie przedstawili krótko okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz burzliwą historię samego święta.  Uczennice zaśpiewały w przepięknej scenografii pieśni patriotyczne wyznaczające kolejne etapy walki Polaków o niepodległy byt swojego kraj – od „Roty” po hymn „Aby Polska była Polską”.
   Przedstawienie przypomniało uczniom, że najważniejsze polskie święto państwowe to nie tylko patos i martyrologia, ale przede wszystkim radość i duma ludzi wolnych w niepodległym państwie.

    

   • 8.11.2013r. - KAMPANIA SPOTKANIE Z PANEM TUWIMEM

   Przez cały rok 2013 – ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej -  Rokiem Juliana Tuwima – w naszej szkole uczniowie poznawali sylwetkę poety oraz jego twórczość. Na holu stanęła słynna lokomotywa i przykucnęły rozliczne wersje Słonia Trąbalskiego w okularach Hilarego na własnej trąbie. Od stycznia odbywały się konkursy i wyprawy do bibliotek, a na przełomie października i listopada obchody zostały podsumowane kampanią „Spotkanie z Panem Tuwimem”, przygotowaną przez Panią Ewę Kaczmarek. 
   Pani Ewa zadbała, aby i sześciolatek, i szóstoklasista mógł poznać życie i twórczość Juliana Tuwima, a następnie pochwalić się zdobytą wiedzą.
    Konkurs plastyczny był skierowany do dzieci najmłodszych z PSP w Zawadzie oraz „Sów” z Gminnego Przedszkola Publicznego z/s w Przylepie, którym Pani Kaczmarek wielokrotnie czytała poezje Juliana Tuwima. Zwycięzcami tej kategorii zostali: z GPP z/s w Przylepie oddział w Zawadzie - Gabriela Lubojańska,  Martyna Greńczuk i Igor Czyżniejewski oraz z klasy pierwszej Gabriela Sienkiewcz i Paulina Sobieraj (klasa II).
   Uczniowie starszych klas przygotowywali wyeksponowane na szkolnych korytarzach plakaty i foldery informujące o życiu i twórczości pisarza. W tej kategorii zwyciężyli: Marcin Czarnecki, Anna Halat i Aleksandra Ryczkowska.
   Wiele prac zostało również przygotowanych w ramach konkursu na prezentację multimedialną o Julianie Tuwimie. Za najciekawsze jury uznało prace: Sebastiana Sikorskiego, Małgorzaty Baziuk i Moniki Mondzelewskiej.
   Podsumowanie Kampanii odbyło się w trakcie apelu poświęconemu Dniu Niepodległości.
    

   •  7.11.2013r. - Uczniowie z PSP Zawada w Skansenie.

   Siódmego listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy trzeciej b Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie z Paniami Mariolą Halat i Wiolettą Grzezułką odwiedziły Skansen w Ochli.
   Tam uczestniczyły w warsztatach przetwórstwa mleka, podczas których przygotowywały masło, z którym następnie zjadły „prawdziwy” wiejski chleb, popijając  świeżą maślanką.
   Uczniowie  zwiedzili Skansen, poznając sposób  życia dawnych mieszkańców wsi.
    
    

   • 7.11.2013r. - KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ

   Już po raz jedenasty w biało-czerwonej dekoracji, z rodzicami i znajomymi na widowni,  uczniowie z klas IV – VI wygłaszali wybrane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej. Pierwsze spotkanie przy blasku świec w sali udekorowanej w czerwień  i biel miało miejsce 11-ego listopada 2003 roku.  Odbywał się wówczas kameralny Wieczór Poezji Patriotycznej, organizowany przez panie Ewę Kaczmarek i Małgorzatę Wojciechowską.
   Z czasem Wieczór Poezji przerodził się w Konkurs Poezji Patriotycznej, który z roku na rok zyskuje coraz więcej uczestników. Podczas tegorocznego - 7 listopada - pierwsze miejsce zajęła Karolina Skwarczyńska.
   W jury zasiedli: dyrektor szkoły Władysław Kondras, radna Gminy Zielona Góra Sylwia Brońska oraz przedstawicielka oddziału w Zawadzie Gminnej Biblioteki Publicznej Wioletta Przybylska. Jurorzy w tym roku byli nie tylko wyjątkowo obiektywni (nie uczący występujących), ale i szczególnie zachwyceni i … niezdecydowani. Przyznano dwa drugie miejsca – Aleksandrze Ryczkowskiej i Dawidowi Czarneckiemu, dwa trzecie - Annie Halat  i Oliwii Wąsik  i aż trzy wyróżnienia: dla Pauliny i Natalii Niżnikowskiej oraz Agnieszki Cabel.
    
    

   • 6.11.2013r. - WARSZTATY PLASTYCZNE W ZAWADZKIM ODDZIALE  GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

   6 listopada klasa VI a z wychowawczynią Ewą Kaczmarek uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej -  oddziale w Zawadzie, prowadzonym przez Panią Wiolettę Przybylską.
   Razem ze swoimi rówieśnikami z Ochli, Drzonkowa i Przylepu wykonywali różnorodną techniką – wykorzystując cekiny, tiul i bibułę - kotyliony w barwach narodowych i gminy. 


   • OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W PSP W ZAWADZIE

   W tym roku w naszej szkole  Dzień Niepodległości będzie obchodzony w sposób wyjątkowy – między tradycją a nowoczesnością, śmiechem i wzruszeniem, sztuką a sportem.
   Obchody tradycyjnie zainicjuje odbywający się Konkurs Poezji Patriotycznej, który odbędzie się  7 listopada.
   8 listopada odbędzie się uroczysty apel, przygotowany przez klasę VI a wraz z wychowawcą Ewą Kaczmarek, upamiętniający symboliczną datę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską 11 listopada 1918.
   Występy zostaną połączone z podsumowaniem kampanii „Spotkanie z Tuwimem”, pisarzem, który nawet w swoich utworach satyrycznych dawał wyraz swojej nieustającej trosce o Polaków.
   Następnie odbędzie się „Bieg Zwycięstwa”, zorganizowany przy współpracy z Sołtysem Janem Smoterem i Radą Sołecką wsi Zawada, którzy są również wyłącznymi fundatorami nagród. Bieg odbędzie się przy podziale na grupę chłopców i dziewczęta w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – II, III – IV i V – VI.
   18 listopada o 17.45 uczniowie Koła Historycznego przedstawią prezentację artystyczną „Dzień Niepodległości”, na którą serdecznie zapraszają mieszkańców Jan, Zawady, Krępy i Stożnego.
   Koordynatorem działań na terenie szkoły jest Pani Ewa Kaczmarek – opiekun klasy VI a i Koła Historycznego.

   Tak jak i w poprzednich latach uczniowie angażują się również w obchody Dnia Niepodległości na terenie całej gminy i miasta.
   Pod opieką Pani Agnieszki Znamirowskiej wystąpią w XI Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Patriotycznejorganizowanym przez Chrześcijańską Szkołę Podstawową „Salomon” w Zielonej Górze oraz miasto Zielona Góra. Warto wspomnieć, że finał konkursu odbędzie się w Palmiarni pod okiem zaproszonych władz miasta i gminy.
   Najmłodsi uczniowie - również pod artystyczną opieką Pani Agnieszki Znamirowskiej - biorą udział również w konkursie plastycznym „Patriota dawniej i dziś”, który objęła swoim patronatem Wioletta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry.
   Dokładnie 11 listopada o godzinie 18. 00 uczniowie PSP wystąpią na spotkaniu  zorganizowanym dla środowiska lokalnego i przedstawicieli władz gminy przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Krępa i Zawada na Sali Wiejskiej w Zawadzie. Uroczystość stanowi kontynuacje tradycji Wieczernicy – Dnia Niepodległości. Spektakl muzyczno-teatralny jest przygotowywany pod opieką Pani Katarzyny Konsur i Agnieszki Znamirowskiej.


   •  „PAPIEROSOM MÓWIMY NIE!” W SZKOLE WSPIERAJĄCEJ ZDROWIE

   W ramach trwającej w naszej szkole kampanii MŁODZIEŻ PRZECIWKO UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY w listopadzie są prowadzone różnorodne działania zniechęcające do sięgania  po papierosy.
   Z początkiem miesiąca na świetlicy i holu pojawiły się plakaty i gazetki informacyjne,  a w klasach nauczyciele przeprowadzili pogadanki.
   4 listopada został ogłoszony wśród uczniów konkurs plastyczny na temat „Papierosom mówimy NIE!”. (Przypominamy, że termin składania prac mija 18 listopada!)
   Pierwszy tydzień trwania kampanii podsumowały lekcje wychowawcze podejmujące problematykę „Negatywnego wpływu nikotyny na organizm ludzki” połączone z tworzeniem tematycznych gazetek klasowych.
   W poniedziałek 18 listopada rodzice w trakcie zebrania zostaną poinformowani o dotychczasowych działaniach oraz poprzez prezentację multimedialną i otrzymane ulotki będą mieli okazję przypomnieć sobie koncepcję Szkoły Wspierającej Zdrowie.
   2 dni później odbędzie się konkurs, sprawdzający wiedzę uczniów na temat wpływu nikotyny na organizm ludzki.
   W ramach podsumowania kampanii „Papierom mówimy NIE” od 25 do 29 listopada w trakcie długich przerw Samorząd Szkolny przedstawi modele zachowań asertywnych poprzez krótkie scenki dramowe.
   Koordynatorem Kampanii jest Pani Marta Rosolska, główna autorka sukcesu Ogólnopolskiego Certyfikatu Szkoły Wspierającej Zdrowie dla PSP w Zawadzie.


    

   • Październik


   • 30.X.2013r. -  w naszej szkole odbył się apel z okazji XIII-ego Dnia Papieskiego.

   Tegoroczny Dzień Papieski - decyzją Konferencji Episkopatu Polski – obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
   Prezentacja przygotowana przez Panią Katarzynę Konsur z pomocą klasy VI b z wychowawcą Panem Andrzejem Nowackim przypomniała wszystkim, jak istotne jest szukanie wspólnej przestrzen  z osobami odmiennych poglądów.
   Papież Jan Paweł II był misjonarzem tolerancji – szeroko rozumianej. Przypominał, że odmienny kolor skóry czasem  łatwiej jest zaakceptować niż różniący nas pogląd na życie i uświadamiał, że miarą naszego człowieczeństwa jest umiejętność podjęcia dialogu.  
   Szóstoklasiści przypomnieli fakty z życia Ojca Świętego, dowodzące Jego wiary w możliwość porozumienia się ludzi różnych kultur. W kontekście bliskiej kanonizacji Jana Pawła II uczniowie przy wsparciu Weroniki z klasy III b i Naszej Pani Katarzyny – Katechetki zaintonowali „Za Tobą będę do nieba biegł”.
   Dzięki Janowi Pawłowi II jest w nas wiara, że istotą tego biegu jest cel.  Dzięki Pani Katarzynie Konsur i VI b przypomnieliśmy sobie, że nieprzewidywalne meandry są tematem do dyskusji, ale nie odrzucenia.

   •  25 października

   25 października zespół teatralny Grupa T z Torunia przedstawił spektakl kabaretowy pt. „Sieciaki”. Scenariusz – jak informują jego twórcy na stronie www.grupat.pl – powstawał we współpracy z "Fundacją Dzieci Niczyje", pomysłodawcą ogólnopolskiego  serwisu propagującego bezpieczeństwo dzieci w sieci.
   Interaktywny spektakl opowiada historię żółwia Floriana, którego kompromitujące zdjęcie pojawia się na jednym z portali społecznościowych.  Żaden z mieszkańców Leśnej Doliny nie jest w stanie mu pomóc. Rozwiązanie podsuwają tytułowe „Sieciaki” - grupa dzieci umiejących bezpiecznie korzystać z internetu.
   Spektakl nie tylko  poruszył problem cyberprzemocy i uzależnienia od internetu, ale i przypomniał o alternatywnym sposobie spędzania czasu – poza komputerem.
    
   •    21.10. 2013r. – w godzinach 17.00 - 18.00 odbędą się konsultacje z rodzicami
   •    21.10. 2013r. – spotkanie kl. I - IV z policjantem.
   •    17.10.2013r. - tego dnia pożegnaliśmy śp. Księdza Proboszcza Michała Zielonkę. W tym szczególnym dniu pragnęliśmy Mu  towarzyszyć w drodze na wieczny spoczynek. Ksiądz Michał na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako duchowny, nauczyciel i nieoceniony przyjaciel.
    
    

   • 16. 10. 2013r. – spotkanie grupy "0" z policjantem

   • 14 października odbyły się  w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

   Z pewnością polskim posłom Sejmu Rozbiorowego w 1773 nawet się nie śniło,  że życzenia zostaną przekazane pracownikom oświaty  za pośrednictwem multimediów. W tym roku uczniowie „Sto lat” i „Gangham Style” na cześć nauczycieli zaśpiewali prosto z ekranu. W podobny sposób została przedstawiona historia szkoły – zdecydowanie z przymrużeniem oka.
   Uroczystość zaszczycili swoją obecnością dawni pracownicy szkoły: wieloletni dyrektor naszej szkoły - Zbigniew Strzelecki, dyrektor Maria Golczyk, nauczyciele – Maria Czerniawko, Eulalia Czeronko, Zofia Frąckowiak, Maria Łokietek oraz Panie - Janina Dzikowska, Stefania Mejza, A. Muniak, Kazimiera Pawłowicz.
   Każdy z zaproszonych gości otrzymał od uczniów pamiątkową laurkę (całkowicie analogową...). 


   • 14. 10. – 20.11. 2013r – X zbiórka karmy i darów rzeczowych na rzecz bezdomnych zwierząt w Zielonogórskim Schronisku

   • 10.10.2013r. - w tym dniu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla społeczności uczniowskiej - uczniowie wybierali członków Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego

   •  09.10.2013r. - pasowanie pierwszoklasistów na ucznia

   9 października 2013 r. dwadzieścioro troje pierwszoklasistów zostało pasowanych na Ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie.
   W programie artystycznym wystąpili uczniowie klas: drugiej i dwóch trzecich, m. in. z piosenkami „Najmilsza w szkole jest przerwa” i „Plecak pełen wspomnień” oraz zabawnymi scenkami z życia szkolnego.  Na pięknie udekorowanej scenie pojawiły się również  cheerleaderki ze swoim opiekunem - panią Jolantą Guziewicz.
   Bohaterami uroczystości były pierwszaki, które zobowiązały się m.in. że: „Będą się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Przysięgę w obecności dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie Władysława Kondrasa  złożyli również rodzice.
   Uroczystość „Pasowania na ucznia PSP w Zawadzie” swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Zielona Góra - Pan Mariusz Zalewski, radni - Sylwia Brońska, Tadeusz Naskręt, Jacek Marciniak i Jerzy  Żetecki, dyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego z/s  w Przylepie Jolanta Juszczak, przewodnicząca Rady Rodziców Natalia Zamojska, sołtys wsi Zawada Jan Smoter, sołtys wsi Krępa Tadeusz Budrewicz. Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Zawadzie reprezentowała pani Wioletta Przybylska.
   Po występach dzieci, nauczyciele oraz zaproszeni gości udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I.
   Dzieci otrzymały od Wójta Gminy Zielona Góra Mariusza Zalewskiego piórniki  z wyposażeniem, notesiki oraz słodycze.  Również Rada Rodziców obdarowała najmłodszych bohaterów uroczystości „Rożkami obfitości”  a rodzice wręczyli Odznaki Pierwszoklasisty i Pamiątki Pasowania.
   Imprezę przygotowali wspólnie nauczyciele PSP w Zawadzie: Jolanta Guziewicz, Mariola Halat, Marlena Rochmińska, Emilia Szczurowska, Agnieszka Znamirowska.
    

   • Posadzenie sadzonek –kl. „0” – VI
   • 4.10.2013r. – kl. IIIa, IIIB i 0

   • 02.10.2013r. -  spotkanie czytelnicze w PSP w Zawadzie z p. Barbarą Stenka

   Trzecioklasista Kacper od początku miał wątpliwości: „I żywy będzie? Ten pisarz?”. Pisarz nie dość, że okazał się kobietą, to przy tym nadzwyczajnie żywotną i energiczną. Autorka scenariuszy teatralnych i kabaretowych, piosenek oraz poczytnych książek dla dzieci i młodzieży 2 października wprowadziła uczniów klas I- III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie w tajniki pracy pisarza.
   Spotkanie było częścią projektu realizowanego przez Wydawnictwo Literatura z Łodzi i współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Z książką na walizkach”. Jego celem jest  popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z małych miejscowości.
   Spotkanie w PSP w Zawadzie zorganizowała pani Wioletta Przybylska z Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Zawadzie przy pomocy WiMBP im. C. K. Norwida w Zielonej Górze.
   Barbara Stenka pytana przez uczniów o źródło inspiracji odpowiedziała: „Hela [główna bohaterka cyklu powieściowego] to ja!”, a „moją przyjaciółką jest wyobraźnia”. Autorka „Masła przygodowego” czytała z pomocą uczniów fragmenty swoich książek i wierszy. Tuż obok powstawała ruchoma wystawa ilustrująca wydarzenia przedstawione w książce. Pytaniom nie było końca, a co wytrwalszym udało się  wywalczyć nawet po trzy autografy („dla mamy, siostry i brata...”).
   Na zakończenie spotkania Barbara Stenka otrzymała od uczniów zbiór własnoręcznie wykonanych ilustracji do popularnej książki swojego autorstwa  „Oj, Hela!”.
    


   •  Wrzesień


    
   Ogólnopolska Kampania na rzecz osób terminalnie chorych "Pola Nadziei"

   • 16.09.2013r. - odbiór puszek i cebulek żonkili
   • 16-28.09.2013r. - zbiórka pieniędzy

   • 28.09.2013r. - udział uczniów kl. IV - VI w sadzeniu żonkili na terenie Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze

   • 27.09.2013 r. uczniowie VI klas naszej szkoły wspólnie z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej bawili się na dyskotece szkolnej w PSP Przylep. Oprócz tańców przy muzyce mechanicznej, młodzież mogła wziąć udział w licznych konkursach m.in. tańcu na gazecie, tańcu z balonem, krzesełkowym.


   • 28.09.2013 r. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie na "Polach Nadziei".

   „Pola Nadziei” to organizowana od 16 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. 
   Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą symbolizujące nadzieję żonkile. Od 2003 roku akcja zyskała zasięg ogólnopolski.
   W Zielonej Górze  odbyła się już po raz piąty – pod przewodnictwem Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych im. Św. Pawła „Hospicjum Domowe” oraz Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.
   W tym roku w akcję włączyła się PSP w Zawadzie. Uczniowie i rodzice we wrześniu poznawali ideę Kampanii. W szkole sprzedawano cebulki żonkili oraz odbyła się zbiórka pieniędzy.
   28 września w Parku Tysiąclecia w samo południe razem z innymi szkołami, przedszkolami, stowarzyszeniami i władzami samorządowymi uczniowie z PSP w Zawadzie zasadzili 100 żonkili.
   W październiku kolejne sto cebulek zostanie zasadzonych na terenie szkoły, a w listopadzie dyrektor Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw pani Anna Kwiatek przeprowadzi prelekcje dla klas szóstych, której celem będzie przybliżenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
   Ze sprzedaży cebulek uzyskano kwotę 190 zł, którą przekazano zielonogórskiemu hospicjum.
   Koordynatorami kampanii w naszej szkole są panie: Marta Rosolska i Mariola Halat.
    
    

   • W dniach 5,6, września i 12,13 września 2013r. odbyły się gminne eliminacje chłopców i dziewcząt (rocznik 2000/2001 i 2002/2003) w piłce nożnej w IV turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska.


   wyniki: dziewczęta 2000/2001 I miejsce (awans na eliminacje wojewódzkie)
         chłopcy 2000/2001 IV miejsce

        dziewczęta 2002/2003 IV miejsce
        chłopcy 2002/2003  II miejsce

   •  W dniu 26 września 2013r. odbyły się eliminacje wojewódzkie, gdzie drużyna dziewcząt zajęła IV miejsce na sześć zespołów


   WYNIKI:   
           I m-ce Drągowina
           II m-ce Gim. Przecław
           III m-ce MUKS 11 Ziel. Góra
           IV m-ce PSP Zawada
           V m-ce UKS Nowe Miasteczko
           VI m-ce Kl. IV ab Żagań
    
    
   Drużyna dziewcząt która wywalczyła awans na elimin. wojewówdzkie
   Skład: Anders K., Grzywacz K., Przybyłek E., Nowak W., Krupa M., Skrzypczak N., Ryczkowska A., Aulich W., Bełza R.,  


   • 2.09.2013 r.  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013 / 2014 w PSP Zawadzie

   Uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości przywitał, nowo powołany przez Wójta Gminy Zielona Góra, dyrektor szkoły pan Władysław Kondras.
   Zaproszenie na uroczystość przyjęli: wójt gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski,  sołtys wsi Zawada Jan Smoter, sołtys wsi Krępa Tadeusz Budrewicz, Joanna Izydorczyk – inspektor ds oświaty w Urzędzie Gminy Zielona Góra, radni: Tadeusz Naskręt, Sylwia Brońska i Jacek Marciniak.
   Po raz pierwszy  na uroczystą inaugurację zostali zaproszeni przedstawiciele społeczności i organizacji lokalnych. Wśród nich znaleźli się: ksiądz Alfons Zielonka, Maria Golczyk – przedstawicielka Caritas  działającego przy parafii pw. Narodzenia NMP w Zawadzie, Elżbieta Walania – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie, Marzena Bilska – prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zawady i Krępy, Elżbieta Januszewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Zawadzie.
   Gdy pierwsze przerażenie minęło, najmłodsi uczniowie – z oddziału przedszkolnego i klasy I – zgodnie twierdzili, że najbardziej podobają im się: „Pani, koledzy i koleżanki oraz klasa” (w rozmaitej kolejności...).
    
    
    
   
  Themes and Templates by dezinedepot